LSO
Treść
LSO – Liturgiczna Służba Ołtarza, czyli Ministranci i Lektorzy. Liturgiczna Służba Ołtarza jest wspólnotą posługującą w czasie mszy świętych oraz innych nabożeństw. Jej głównym zadaniem jest pomoc celebrantowi w sprawowaniu liturgii. Słowo ministrant wywodzi się z łacińskiego słowa „ministrare”, to znaczy służyć. Wskazuje szczególnie na służbę podczas Mszy świętej. Służymy Bogu, kiedy przyczyniamy się do tego, aby liturgia była piękna. Dzięki naszej obecności przy ołtarzu wydaje nam się, że lepiej rozumiemy liturgię. Staramy się, bowiem poznać symbolikę przedmiotów, które używane są do kultu religijnego np. Paschał, płonące świece podczas Ewangelii, Wieczna lampka itp. Ministrant to nie tylko służba przy ołtarzu, to także wspólnota, która spotyka się, aby wspólnie spędzać czas.
W naszej Parafii posługę ministranta pełni sześciu chłopców , a posługę lektora również sześciu chłopców.
UWAGI DLA LITURGICZNEJ SŁUŻBY OŁTARZA
1. Pełniący posługę przychodzą do kościoła przynajmniej 15 minut przed rozpoczęciem liturgii. Czas ten przeznaczamy na modlitwę, na duchowe przygotowanie się do uczestnictwa w Eucharystii lub nabożeństwie oraz na ubranie się, przygotowanie potrzebnych rzeczy, pomoc w ubraniu celebransa.
2. Przychodząc do kościoła, udają się najpierw przed tabernakulum, aby oddać pokłon Chrystusowi. Powinni więc wchodzić głównym wejściem do kościoła. Jeżeli ktoś wchodzi przez zakrystię, to nie przyklęka w kąciku, lecz udaje się przed ołtarz, gdzie jest obecny Gospodarz tego domu.
3. Udział służby liturgicznej we Mszy świętej nie może ograniczyć się do wykonywania powierzonych im czynności. Posługa ma ich prowadzić do pełniejszego włączania się w święte obrzędy, aby uczestniczyć w nich świadomie i owocnie.
4. Spełnianie określonych czynności w liturgii nie może mieć charakteru występu, lecz posługi. Należy więc podkreślać przekazywaną treść, a nie samego siebie.
5. Wszyscy członkowie zespołu liturgicznego pełniący posługę w prezbiterium biorą udział w procesji wejścia i uczestniczą w całej liturgii na swoich miejscach. Do zakrystii wychodzą tylko w razie konieczności.
6. Swoje czynności wykonują we właściwym czasie, bez pośpiechu, nigdy przed zakończeniem czynności poprzedzającej.
7. Do Komunii Świętej przystępują pierwsi przed pozostałymi wiernymi.
8. Swoją postawą i zachowaniem się dają wiernym przykład właściwego i pełnego uczestnictwa w Eucharystii.